SERAMİK TÜRLERİ NELERDİR?

Kaplama malzemesi olarak kullanılan seramik karoları, seramik pazarında üç gruba ayrılarak isimlendirilir:
Duvar Karosu (Fayans)
Adından da anlaşılacağı üzere duvar kaplamalarında kullanılmak üzere üretilir. Bisküvi kısımlarının su emme kapasitesi yüksektir, yani gözeneklidir. Bu özelliği sayesinde duvara iyi tutunur ve düşük yoğunluğu sayesinde daha düşük düşey yük oluşturur. Yer karoları kadar yük taşıma kapasiteleri yoktur. Bu nedenle yere döşenmezler. Duvar karolarının su emme değeri %10 ile %20 aralığındadır.(TS EN 14411 BIII standardı)
Yer Karoları
Su emme değerleri oldukça düşüktür. Bu daha yüksek yoğunluk ve daha yüksek yük taşıma kapasitesi
anlamına gelir. Yere de duvara da döşenebilirler. Su emme değerleri %0,5 ile %3 aralığındadır. (TSEN 14411 BIb standardı)
Porselen Karolar
Porselen karolar, seramik karo pazarında granit olarak da anılır. Sırlı ve sırsız olarak ikiye ayrılırlar.
Sırlı olanlarda su emme değerleri %0,5’in altındadır (TS EN 14411 BIa standardı). Sırsız olanlarda budeğer %0,05’in altında, neredeyse sıfırdır. Sırsız olanlar mat ve parlatılmış olarak satılabilir. Sırsız olan karolar, yüzeyi sır dediğimiz camsı tabaka ile kaplı olmadığı için leke tutmaya karşı hassastırlar.
Seramiksan’da üretilen sırsız ve parlatılmış porselen karolar, yüzeylerindeki özel bir nano uygulaması ile bu problemi de ortadan kaldırmaktadır.
PARLAK GRANİTLER ÇİZİLİR Mİ?
Tüm parlak cisimler, çizilmeleri daha çok belli eder. Yer kaplamalarının çizilmeleri ve aşınmaları, kullanıldığı ortama bağlı olarak değişir. Direkt dış ortam ile bağlantısı olan bir iş yerinde parlak ürün kullanılmış ise giriş kısımlarında çizilme ve aşınma belirgin olabilir. Bunu engellemek için, bu tür mekânların giriş kısımlarında geniş ve dişli paspas kullanılması önerilir.
NANO UYGULAMASININ ÖMRÜ NEDİR?
Nano uygulamasının ömrü, karonun aşınması ile paraleldir. Nano uygulanmış ürün bir konuta döşenmiş ise ömrü, karo ile eşdeğerdir. Karo yüzeyi matlaşacak kadar şiddetli bir aşınmaya maruz kalmış ise Nano uygulaması da özelliğini kaybedecektir.
GRANİT KARO UYGULAMASINDA ÖZEL BİR YAPIŞTIRICI KULLANMALI
MIYIM?
Granit uygulamalarında, bu karolara özel yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Cerafix Granit Gri ve Crefix Granit Beyaz önerilir. Alttan ısıtma yapılacak ise lütfen bize danışınız.
ANTİASİT ÜRÜNLER NERDE KULLANILIR?
Antiasit ürünler, endüstriyel mekanlar ve hijyenin ön planda olduğu mekanlarda kullanılır. Örneğin hastane, sağlık merkezleri, restoran mutfakları, yemekhaneler, gıda fabrikaları, üzerinde ağır yüklerin
bulunacağı, iş makinalarının kullanılacağı mekanlar.
REKTİFİYELİ ÜRÜNLERDE DERZ KALINLIĞI KAÇ mm OLMALIDIR?
2 mm

Lütfen Dikkat;
Ürünlerle ilgili herhangi bir problem tespit etmeniz halinde, uygulamaya geçmeden önce fabrikamızı
veya malzemeyi satın aldığınız bayimizi aramaktan çekinmeyiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk
duyacağız.

Comments are closed.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın  

× Size nasıl yardım edebilirim?